Poloostrov Pelješac


Poloostrov Pelješac
se nachází na půl cesty mezi dvěma perlami Jaderského moře - Splitem a Dubrovníkem. Rozlohou druhý největší poloostrov v Chorvatsku má vynikající středomořské podnebí, díky kterému je ideálním prostředím pro vývoj vinařství a výrobu vín vysoké kvality. Pelješac je také známý solivarem, který staletími zajišťoval existenci mnohých obyvatel a známé Dubrovnické republiky. Stará obranná zeď je třetím symbolem, kterým se nejčastěji popisuje nádherný poloostrov Pelješac. Obyvatelé rádi říkají, že představuje "přírodu ve původním tvaru".

Ston, nejznámější místo na riviéře Pelješac, bylo jedním z nejdůležitějších měst Dubrovnické republiky. Je domem nejstaršího evropského solivaru, jakož i středověké kamenné zdi, která v minulosti byla druhou nejdelší obrannou zdí na světě, hned za Čínskou zdí. Mezi pevnostmi, kterými je město obklopené, se vyjímají Veliki Kaštio i Podzvizd s nádhernými výhledy na celé město a solivar.

Orebić je kolébkou námořních kapitánů, jejichž domy, obklopené zahradami s exotickými rostlinami, vás nechají bez dechu. Nachází se zde i námořnické muzeum, který chrání tajemství starých mořských vlků. Blízko Orebiće je nejvyšší vrchol Pelješca, Sveti Ilija, ze kterého se naskýtá krásný výhled na okolní ostrovy.

Místo Kuna bylo dočasným sídlem knížat. V místě se nachází i františkánský klášter s kostelem Delorita, nejkrásnější sakrální stavbou mimo Dubrovník.
Trpanj
je známý po léčivém blátě. Nad jeho přístavem se nachází ruina středověké pevnosti. Viganj se pyšní Kostelem Panny Marie Růžencové, ve které se na oltáři nachází obraz námořní bitvy u Lepanta. Stará osada Potomje je centrem výroby nejlepších chorvatských červených vín.


Riviéra Pelješac je nejteplejším místem chorvatského přímoří, na kterém kvetou voňavé středomořské zahrady plné mandlí, ořechů, fíků, granátových jablek a kiwi.
Čisté moře, díky kterému je Pelješac atraktivní turistickou destinací, má bohatou faunu, která je i gastronomický zážitek. Mezi mnoha druhy raků, ryb a mušlí se vyjímají ústřice. Malý Ston je nejznámější chovem a přípravou této delikatesy, které se, kromě výjimečné chuti a kvality, připisuje také moc afrodiziaka.