Trpanj


Trpanj je opčina v Chorvatsku v Dubrovnicko-neretvanské župě. V opčině žije 871 obyvatel, v Trpanji 707 obyvatel. Do opčiny Trpanj patří i obce Donja Vrućica, Gornja Vrućica a Duba Pelješka.
Trpanj má chráněnou polohu, příjemné mikroklima, dostatek vláhy (díky pramenům) a vegetace, včetně borových hájů na břehu. Na úrodné půdě v zázemí obce se pěstuje ovoce, zelenina a vinná réva.
V minulosti to byl hlavní přístav poloostrova. Nyní sem jezdí trajekt z Ploče na pevnině.

V blízkosti obce je v zátoce Blace léčivé bahno (peloid), které má velmi dobré léčivé účinky při chorobách pohybového ústrojí a gynekologických problémech. Podle posudků odborníků je účinnější než bahno v některých známých lázních. Je zatím přístupné volně, bez omezení.

Obec Trpanj leží na severním pobřeží poloostrova Pelješac. Nad jeho přístavem se nachází ruina středověké pevnosti.

Pamětihodnosti

  • Gradina
  • kostel sv. Petra a Pavla, původně sv. Michala - crkva sv. Petra i Pavla
  • kostel Panny Marie Karmelské - crkva Gospe od Karmela
  • kostel sv. Rocha - crkva sv. Roka
  • kostel sv. Mikuláše - crkva sv. Nikole
  • kaple sv. Antonína - crkvica sv. Antuna
  • kaple Panny Marie Milostné

Zábava v Trpanji

Trpanj je městečko, ve kterém můžete strávit příjemné okamžiky a dobře se pobavit, pokud máte rádi místní zvyky a jednoduché představení s domácí atmosférou.

Turistické sdružení obce Trpanj organizuje vystoupení klap (vokální pěvecké skupiny), koncerty a divadelní představení ve starém městském centru.

V letních měsících se na trpanjském nábřeží pořádají rybářské noci a turnaje v bocce, kdy hosté i místní obyvatelé tráví příjemné večerní hodiny pochutnáváním si na bezplatných pečených rybách a degustací pelješackých vín. Během léta se také organizují koncerty populární hudby, show programy pro mladé publikum, kdy vystupují populární skupiny a zpěváci.

Též se pořádají závody oslů.

Na svátek Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna, se v ranních hodinách koná mše svatá na ostrůvku před městečkem Trpanj, na kterém je socha Hvězdy moří, ochránkyně rybářů a námořníků. Ve večerních hodinách se koná zajímavý zábavní program s bohatou loterií a ohňostrojem.

Abyste přivítali východ slunce v Trpanji, můžete strávit noc v disko klubu "Plavi club".